ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Home / ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ - 24 Οκτωβρίου, 2022 , by mail_np01sxri

16ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών

Η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και η παράδοση της Σημαίας θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022.

Λαμβάνοντας όλα τα μέτρα προστασίας και σύμφωνα με τις σχετικές οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ., η γιορτή θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας 09:00 -10:00 περίπου, από τους μαθητές των Ε΄1 & ΣΤ΄1 τάξεων.

Οι μαθητές θα αποχωρήσουν μετά το τέλος της γιορτής με τους γονείς τους.

Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2022, ο Σημαιοφόρος και οι παραστάτες θα βρίσκονται στο χώρο του σχολείου , για να παραλάβουν την Σημαία και συνοδεία εκπαιδευτικών θα παραβρεθούν στην Δοξολογία και στη συνέχεια στην κατάθεση στεφάνων και στην παρέλαση σύμφωνα με τις σχετικές οδηγίες του Δήμου Αχαρνών.

Μετά το τέλος της παρέλασης , οι μαθητές θα επιστρέψουν στον χώρο του σχολείου , συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς, απ’ όπου θα τους παραλάβουν οι γονείς τους.

Υπενθυμίζουμε ότι η στολή των μαθητών για τις παρελάσεις στις εθνικές επετείους ή άλλες επίσημες εμφανίσεις είναι η εξής:

μπλε ή μαύρο παντελόνι για τα αγόρια, μπλε ή μαύρη φούστα και λευκό καλσόν για τα κορίτσια, μαύρα παπούτσια και λευκό πουκάμισο.

Από τη Δ/νση του Σχολείου