Ένα έργο ζωγραφικής για τον εθελοντισμό

Home / Ένα έργο ζωγραφικής για τον εθελοντισμό - 13 Απριλίου, 2022 , by mail_np01sxri

Με αφορμή τον Μαθητικό Διαγωνισμό Ζωγραφικής με τίτλο <<Ο Εθελοντισμός του Ερυθρού Σταυρού μέσα από τα παιδικά μάτια>>. Ο Σετελίδης Χαράλαμπος μαθητής της Στ’ τάξης του 16ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών, δημιούργησε το παραπάνω ζωγραφικό έργο.

Το έργο του βρίσκεται στον χώρο του Σχολείου και μας υπενθυμίζει πόσο σημαντικό είναι το να προσφέρεις την βοήθειά σου σε όσους την χρειάζονται.

Το έργο που φιλοτέχνησε ο μαθητής είναι αφιερωμένο στον εθελοντισμό και το μεγαλείο της προσφοράς. Είναι ένα έργο από τέμπερα σε καμβά διαστάσεων 40×60.

“Μπορεί για έναν ενήλικα ο εθελοντής του Ερυθρού Σταυρού να είναι ένας κοινός άνθρωπος. Ενώ για ένα παιδί αυτός ο άνθρωπος μπορεί να είναι και κάτι παραπάνω από έναν super ήρωα. “
Σετελίδης Χαράλαμπος, μαθητής Στ’ τάξης Δημοτικού.

Την δημιουργία του μαθητή υποστήριξε η υπεύθυνη εκπαιδευτικός και δασκάλα Εικαστικών του 16ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών κα. Παγουλάτου Σωτηρία.